Centrum Młodych Liderów Cel i założenia

Cel i założenia:

Najważniejszym motywem, a zarazem i celem podjęcia przez Stowarzyszenie „Potrafisz Częstochowo’’ projektu Centrum Młodych Liderów, jest chęć wykreowania ludzi wyróżniających się cechami intelektualnymi i osobowością, przyszłych przywódców, mistrzów w swoich dziedzinach, jednym słowem liderów właśnie!

Wykłady oraz warsztaty odbywające się w ramach Centrum Młodych Liderów pozwolą na zdobycie wiedzy oraz praktycznych umiejętności m.in. z zakresu prawa, przedsiębiorczości, polityki samorządowej, polityki społecznej, mediacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami oraz wielu innych.

Projekt ten skierowany jest do grupy w wieku od 17 do 25 lat.

Centrum Młodych Liderów zgromadzi ok. 35 młodych aktywnych ludzi, którzy chcą:

 • działać bardziej profesjonalnie;
 • umiejętnie wykorzystywać powszechnie dostępne narzędzia oraz osiągnięcia takich dziedzin jak Public Relations czy Social Media;
 • przekuć wiedzę teoretyczną w praktykę;
 • zdobyć umiejętność autoprezentacji;
 • poznać podstawy prawa i przedsiębiorczości;
 • zadbać o rozwój osobisty.

Jak wyglądają zajęcia w Centrum Młodych Liderów?

 1. Forma zajęć: Spotkania podzielone są na:
 • wykład teoretyczny – 45 minut;
 • wykład + warsztat – 30 min wykładu + 90 min warsztatu.
 1. Oprócz wykładów połączonych z warsztatami, na uczestników Centrum Młodych Liderów czekają do wykonania dwa obligatoryjne zadania – ich opis wskazany jest w załączniku. Ponadto, Uczestnicy zobowiązani są do wykonania od jednego do trzech zadań fakultatywnych wybranych spośród podanych w osobnym załączniku. Opis każdego z zadań zawiera także jego punktację.

Kiedy odbędą się zajęcia w Centrum Młodych Liderów?

Harmonogram spotkań w ramach Centrum Młodych Liderów:

12.01.2019 r. – pierwsze spotkanie;

26.01.2019 r. – drugie spotkanie;

02.02.2019 r. – trzecie spotkanie;

03.03.2019 r. – czwarte spotkanie;

09.03.2019 r. – piąte spotkanie;

23.03.2019 r. – szóste spotkanie;

06.04.2019 r. – siódme spotkanie;

13.04.2019 r. – ósme spotkanie;

27.04.2019 r. – dziewiąte spotkanie;

11.05.2019 r. – dziesiąte spotkanie.

W czasie ostatniego – dziesiątego spotkania odbędzie się gala, na której zostanie podsumowany Projekt Centrum Młodych Liderów. Zostanie na niej przedstawiona analiza projektu przeprowadzona wspólnie przez uczestników i prelegentów oraz wręczone zostaną nagrody dla Uczestników.

Prelegenci Centrum Młodych Liderów:

Praca na rzecz Centrum Młodych Liderów to nie tylko przekazywanie wiedzy, to również wielka odpowiedzialność. Dlatego też wybraliśmy na  prelegentów osoby posiadające dużą wiedzę i odpowiedni autorytet moralny – osoby, które swym życiem i działalnością udowodniły, że warto się od nich uczyć.

 1. Tomasz Jaskóła – Poseł na Sejm VIII kadencji z ramienia Kukiz’15. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Wieloletni nauczyciel licealny i wykładowca akademicki. Członek stowarzyszenia „Republikanie”. Twórca serwisu MojaMatura.pl.
 2. Włodzimierz Skalik – absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Utytułowany reprezentant Polski w sportach lotniczych, zdobywca 22 medali w mistrzostwach świata i Europy. Prezes Częstochowskiego Aeroklubu. Prezes Towarzystwa Patriotycznego Kresy wspierającego Polaków na Kresach. Od prawie 30 – stu lat przedsiębiorca zarządzający firmą o ugruntowanej pozycji na rynku i zatrudniający wielu pracowników.
 3. Tomasz Lechowicz – absolwent Politechniki Częstochowskiej na Wydziale Elektrycznym. Project manager, życie zawodowe związał z przemysłem ciężkim. Posiada bogate i poparte wieloma osiągnięciami doświadczenie międzynarodowe (USA, Rosja, Chiny, Europa) w prowadzeniu projektów inwestycyjnych, technologicznych i badawczych. Poliglota.
 4. Joanna Wons – Kleta – absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, ukończyła też studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Ponad dziesięć lat pracowała jako nauczyciel matematyki i chemii. Posiada specjalizację z oligofrenopedagogiki. Przez 8 lat była Radną w Radzie Gminy Pawonków, w ostatnich wyborach samorządowych społeczność Gminy powierzyła jej mandat Wójta.  Absolwentka  VIII edycji programu Liderzy PAFW organizowanego przez Szkołę Liderów i Polsko Amerykańską Fundację Wolności. W 2015 roku odbyła wizytę studyjno – szkoleniową w ramach prestiżowego programu International Visitor Leadership Program o tematyce samorządowej organizowaną przez Departament Stanu rządu USA, w 2016 roku została wpisana do grona alumnów programu IVLP. Kocha podróże, odwiedziła ponad 30 krajów na 5 kontynentach.
 5. Małgorzata Kaim – absolwentka historii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, odbyła także studia podyplomowe w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako asystent w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Wieloletnia nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, obecnie dyrektor tegoż liceum. Jako tutor od 3 lat prowadzi wraz z innymi nauczycielami liceum Szkołę Liderów Juliusza.
 6. Paulina Kołodziejczyk – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od ponad dwóch lat prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego w Częstochowie. Ukończyła podyplomowe studia w zakresie wyceny nieruchomości w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Zaangażowana społecznie, z ramienia Fundacji prowadzi nieodpłatne punkty pomocy prawnej.
 7. Jarosław Plewa – absolwent Politechniki Częstochowskiej Wydziału Elektrycznego. Kierownik sprzedaży w firmie zajmującej się dystrybucją sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Niepełnosprawny, któremu w aktywności na wielu płaszczyznach; również fizycznych; “pełnosprawni” mogą tylko zazdrościć. Twórca strony „Wakacje na wózku”, w której umieszcza informacje o miejscach w Polsce i za granicą które są przystosowane dla osób poruszających się na wózku.
 8. Dawid Sztajner – absolwent Uniwersytetu SWPS oraz Politechniki Częstochowskiej. Prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się szeroko rozumianym rozwojem osobistym. Jako członek stowarzyszenia ETOH od lat zaangażowany w pomoc kobietom dotkniętym przemocą domową. Sportowiec z zawodową przeszłością.
 9. Karol Dobrakowski – absolwent Politechniki Częstochowskiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Doktorant w Zakładzie Przetwórstwa Polimerów. Moderator Design Thinking Space. Jeden z twórców strony „dtworkspace”.
 10. Łukasz Misiak – absolwent Politechniki Częstochowskiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Moderator Design Thinking Space. Jeden z twórców strony „dtworkspace”.
 11. Kinga Sroka – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesjonalistka w dziedzinie marketingu internetowego oraz aktywna wolontariuszka organizacji pożytku publicznego.
 12. Przemysław Onoszko – student prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. W czasie nauki w liceum pełnił funkcje przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Był także inicjatorem oraz liderem akcji „Razem dla Słowaka”. Koordynator projektu „Vademecum Spółdzielcy”. Założyciel strony „Ratujmy Park na Parkitce”, a także administrator strony „Częstochowa – Parkitka”.
 13. Kamil Berych – student prawa na Uniwersytecie Śląskim. Od 6 lat zajmuję się debatami oksfordzkimi. Jest założycielem Koła Naukowego Debat Oksfordzkich UŚ, sędzią największych turniejów debatanckich, m. in. Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Prowadzi warsztaty z debat oksfordzkich dla licealistów i studentów. Działa także w Fundacji Nowy Głos, jednej z największych organizacji zajmujących się debatami w Polsce.
 14. Dominik Moskalik – student prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Reprezentant Uniwersytetu Śląskiego w Ambasadorskim Programie ING Bank Śląski na rok akademicki 2018/2019. Współtwórca Vademecum Spółdzielcy.
 15. Dominik Nienartowicz – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Posiada zawodowe doświadczenie jako montażysta i operator kamer. Pracował m.in. w firmie Meritum, studiu telewizyjno – filmowym N – art. Studio. Pracował również jako reporter w Radio Fiat .
 16. Karolina Kowacka – studentka germanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w dziale marketingu w firmie prawniczej w Stanach Zjednoczonych, podczas udziału w Projekcie Arizona. Współorganizatorka Liberty International World Summit w Krakowie. Od ponad roku związana z Polsko – Amerykańską Akademią Liderów.

Tematy wykładów i warsztatów wraz z datami i prelegentami je przedstawiającymi:

12.01.2019  – Tomasz Jaskóła „Współczesny polityk’’ (wykład);

26.01.2019 – Łukasz Misiak oraz Karol Dobrakowski „Designe thinking” (wykład + warsztat);

02.02.2019 – Małgorzata Kaim „Kształtowanie liderów pośród uczniów szkoły” (wykład);  Kinga Sroka „Marketing internetowy” (wykład + warsztat);

02.03.2019 – Dominik Moskalik oraz Dominik Nienartowicz „Dress code młodego lidera” (wykład + warsztat);

09.03.2019 – Jarosław Plewa „O pokonywaniu barier’’ (wykład); Dawid Sztajner –„Coaching’’(wykład + warsztat);

23.03.2019 – Włodzimierz Skalik „Przedsiębiorczość w praktyce’’ (wykład); Tomasz Lechowicz  – „Zarządzanie projektami’’(wykład);

06.04.2019 – Paulina Kołodziejczyk „Prawo dla młodych’’ (wykład + warsztat); Przemysław Onoszko – „Od przewodniczącego samorządu szkolnego do kampanii na radnego – czyli o partycypacji młodych słów kilka’’ (wykład);

13.04.2019 – Joanna Wons – Kleta „Pierwsze miesiące na stanowisku wójta’’ (wykład);  Kamil Berych„Debaty oxfordzkie” (wykład + warsztat);

27.04.2019 – Karolina Kowacka „O liderowaniu słów kilka” (wykład).

Zadania podzielone są na dwa rodzaje: obligatoryjne oraz fakultatywne. Do wykonania zadań z pierwszej kategorii zobowiązani są wszyscy uczestnicy projektu. Z kolei zadania fakultatywne są dobierane przez samych uczestników – wybierają od jednego do trzech zadań, które będą chcieli zrealizować. Do każdego z zadań przypisana jest liczba punktów, którą może osiągnąć uczestnik po jego wykonaniu.

Zadania obligatoryjne:

 • Stworzenie mapy wydatków gminy;
 • Historia Łącznikiem z Polonią.

Zadania fakultatywne:

 • Stworzenie społeczności na Facebooku;
 • Twój pomysł na biznes – przedstawienie swojego biznesplanu;
 • Tworzę interpelację poselską;
 • Kampania społeczna w praktyce;
 • Porozmawiajmy o byciu liderem – wywiad z osobą powszechnie znaną;
 • Bądź jak radny gminy!;
 • Mini documentary and how do you make one?;
 • Video Blog News;
 • Stworzenie gry miejskiej lub planszowej;
 • Tworzenie aplikacji mobilnej;
 • Reaktywacja Bookcrossingu w Częstochowie;
 • Wirtualna giełda;
 • Publikacja popularnonaukowa.

Nietypowe zadania, które zostały zaproponowane mają na celu sprawdzenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nawiązywania kontaktów, przewodzenia grupie. Mają także przełamywać tremę przed wystąpieniami publicznymi oraz pobudzić wśród uczestników kreatywność.

Masz Pytanie ?

Napisz do Nas

0 + 4 = ?